Courses for Fall 2017
Period 2A
MWF
8:35--10:00
Math 135: First Steps into Advanced Math, Joseph Rusinko
Period 2
MWF
9:05--10:00
Math 131: Calculus II, Alden Gassert
      (Lab Tuesday, 8:45--10:10)
Math 371: Topic: Combinatorics, Jennifer Biermann
Period 3
MWF
10:10--11:05
CPSC 124: Introductory Programming, David Eck
      (Lab Thursday, 1:30--2:55)
Math 100: Elementary Functions, Joseph Rusinko
      (Lab Thursday, 1:30--2:55)
Math 130: Calculus I, Yan Hao
      (Lab Thursday, 8:45--10:10)
Math 131: Calculus II, Alden Gassert
      (Lab Tuesday, 10:20--11:45)
Math 331: Foundatations of Analysis, Jocelyn Bell
Period 4
MWF
11:15--12:10
CPSC 329: Software Development, Stina Bridgeman
      (Lab Tuesday, 11:55--1:20)
Math 130: Calculus I, Yan Hao
      (Lab Thursday, 10:20--11:45)
Math 131: Calculus II, Jocelyn Bell
      (Lab Thursday, 11:55--1:20)
Math 353: Mathematical Models, Jonathan Forde
Period 5
MWF
12:20--1:15
CPSC 225: Intermeditate Programming, John Vaughn
      (Lab Tuesday, 10:20--11:45)
CPSC 424: Computer Graphics, David Eck
      (Lab Thursday, 11:55--1:20)
Math 232: Multivariable Calculus, Jennifer Biermann
Period 6A
MWF
1:25--2:50
Math 214: Applied Linear Algebra, Yan Hao
Period 6
MWF
1:55--2:50
CPSC 343: Database Theory and Practice, Stina Bridgeman
Math 130: Calculus I, Jonathan Forde
      (Lab Tuesday, 11:55--1:20)
Math 204: Linear Algebra, Erika King
Period 7
MWF
3:00--3:55
CPSC 220: Computer Architecture, John Vaughn
      (Lab Tuesday, 1:30--2:55)
Math 130: Calculus I, Jonathan Forde
      (Lab Tuesday, 1:30--2:55)
Period 11
TuTh
1:30--2:55
Math 115: Foundations of School Math, Paul Kehle


Tentative Schedule for Spring 2018
Period 1
MWF
8:00--9:55
Math 130: Calculus I, Joseph Rusink0
      (Lab Tusesday, 8:45--10:10)
Period 2
MWF
9:05--10:00
CPSC 229: Foundations of Computation, David Eck
Period 3
MWF
10:10--11:05
CPSC 225: Intermediate Programming, John Lasseter
      (Lab Tuesday, 10:20--11:45)
Math 131: Calculus II, Jocelyn Bell
      (Lab Thursday, 10:20--11:45)
Period 4
MWF
11:15--12:10
CPSC 124: Introductory Programming, Stina Bridgeman
      (Lab Thursday, 10:20--11:45)
CPSC 327: Data Structures & Algorithms, David Eck
Math 135: First Steps into Advanced Math, Jennifer Biermann
Math 436: Topology, Jocelyn Bell
Period 5
MWF
12:20--1:15
CPSC 124: Introductory Programming, Stina Bridgeman
      (Lab Thursday, 11:55--1:20)
Math 130: Calculus I, Erika King
      (Lab Thursday, 11:55--1:20)
Period 6A
MWF
1:25--2:50
CPSC 226: Embedded Computing, John Vaughn
Math 375: Abstract Algebra I, Joseph Rusinko
Period 6
MWF
1:55--2:50
Math 130: Calculus I, Erika King
      (Lab Thursday, 1:30--2:55)
Math 232: Multivariable Calculus, Alden Gassert
Period 7
MWF
3:00--3:55
CPSC 433: Compilers, John Lasseter
Math 130: Calculus I, Alden Gassert
      (Lab Tuesday, 10:20--11:45)
Math 131: Calculus II, Jennifer Biermann
      (Lab Tuesday, 11:55--1:20)
Period 8
TuTh
8:45--10:10
Math 204: Linear Algebra, Yan Hao
Period 9
TuTh
10:20--11:45
Math 114: Math for Informed Citizenship, Jonathan Forde
Period 10
TuTh
11:55--1:20
Math 237: Differential Equations, Yan Hao