Schedule of Courses for Fall 2021
Period 1
MWF
8:40–9:40
Math 130: Calculus I, Jocelyn Bell
      (Lab Tuesday, 8:30–10:00)
CPSC 124: Introductory Programming, Hanqing Hu
      (Lab Thursday, 11:50–1:20)
Period 2
MWF
9:50–10:50
Math 130: Calculus I, Jocelyn Bell
      (Lab Tuesday, 10:10–11:40)
Math 131: Calculus II, Alden Gassert
      (Lab Tuesday, 11:50–1:20)
CPSC 124: Introductory Programming, David Eck
      (Lab Tuesday, 10:10–11:40)
Period 3
MWF
11:00–12:00
Math 130: Calculus I, Erika King
      (Lab Thursday, 10:10–11:40)
Math 232: Multivariable Calculus, Jennifer Biermann
CPSC 371: Advanced Topics in Computer Science, Hanqing Hu
Period 4
MWF
12:10–1:10
Math 130: Calculus I, Erika King
      (Lab Thursday, 11:50–1:20)
Math 214: Applied Linear Algebra, Alden Gassert
CPSC 329: Software Development, Chris Fietkiewicz
      (Lab Tuesday, 8:30–10:00)
Period 5
MWF
1:20–2:20
Math 100: Elementary Functions, Jonathan Forde
      (Lab Tuesday, 11:50–1:20)
CPSC 424: Computer Graphics, David Eck
      (Lab Thursday, 10:10–11:40)
Period 5A
MW
1:20–2:50
Math 204: Linear Algebra, Jocelyn Bell
Period 6
MW
3:00–4:30
Math 135: First Steps into Advanced Math, Jennifer Biermann
Period 8
TuTh
10:10–11:40
Math 353: Mathematical Models, Yan Hao
Period 10
TuTh
1:30–3:00
Math 110: Discovering in Mathematics, Yan Hao
CPSC 220: Computer Architecture, Chris Fietkiewicz
      (Lab Friday, 9:50–10:50)
Period 11
TuTh
3:10–4:40
Math 331: Foundations of Analysis, Jonathan Forde



Tentative Schedule of Courses for Spring 2022
Period 1
MWF
8:40–9:40
Math 131: Calculus II, Jennifer Biermann
      (Lab Thursday, 11:50–1:20)
Period 1A
MW
9:20–10:50
Math 204: Linear Algebra, Yan Hao
Period 2
MWF
9:50–10:50
Math 130: Calculus I, Alden Gassert
      (Lab Tuesday, 11:50–1:20)
Math 131: Calculus II, Erika King
      (Lab Thursday, 1:30–3:00)
CPSC 225: Intermediate Programming, Stina Bridgeman
      (Lab Tuesday, 11:50–1:20)
Period 3
MWF
11:00–12:00
Math 130: Calculus I, Alden Gassert
      (Lab Tuesday, 10:10–11:40)
Math 375: Abstract Algebra, Jennifer Biermann
CPSC 229: Foundations of Computation, Hanqing Hu
Period 4
MWF
12:10–1:10
Math 130: Calculus I, Jonathan Forde
      (Lab Tuesday, 1:30–3:00)
CPSC 327: Data Structures and Algorithms, Stina Bridgeman
Period 5
MWF
1:20–2:20

Math 232: Multivariable Calculus, Jonathan Forde
CPSC 124: Introductory Programming, Hanqing Hu
      (Lab Tuesday, 1:30–3:00)
CPSC 331: Operating Systems, Chris Fietkiewicz
Period 5A
MW
1:20–2:50

Math 237: Differential Equations, Yan Hao
Period 8
TuTh
10:10–11:40
Math 135: First Steps into Advanced Math, Jocelyn Bell
CPSC 433: Compilers, Chris Fietkiewicz
      (Lab Friday, 9:20–10:50)
Period 9
TuTh
11:50–1:20

Math 313: Graph Theory, Erika King
Period 10
TuTh
1:30–3:00
Math 471: Mathematics Capstone, Jocelyn Bell